www.femijet.tkForumRegjistrohuidentifikimiGallery

Share | 
 

 Gatime te shpejta

Shko poshtė 
AutoriMesazh
slash
Moderatorėt
Moderatorėt
slash

Numri i postimeve : 35
Age : 26
Location : gjithandej
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Gatime te shpejta   Tue Dec 16, 2008 2:59 pm

Sallate me laker te kuqe dhe karrota.. (per 2 veta)
2-3 karrota
1/2 laker e kuqe
3 luge gjelle vaj ulliri
lengu i 1 limoni
kripe
pak nenexhik i fresket per zbukurim

Grijini karrotat dhe lakren holle ne robot. Perzijini me njera-tjetren. Ne nje tas perzini vajin e ullirit me lengun e limonit dhe kripen dhe shtojani karrotes dhe lakres. Me pas zbukurojeni me nenexhikun e fresket (ose nese deshironi mund ta grin, dhe ate holle dhe ta bashkoni me karroten dhe lakren. Sallata eshte gati.

Speca te kuq me djathe.. (2 persona)
3-4 speca te kuq mishtore
3-4 thelbinj hudhre te fresket
200 gr djathe normal ose me yndyre
1 luge vaj
3-4 luge uthull
piper i zi

Prejini specat ne copa jo shume te vogla dhe vijini te skuqen ne tigan se bashku me hudhrat e grira holle. Pasi te kene marre nje fare skuqjeje, shuajini me uthull dhe nderkohe uleni pak zjarrin per ti lene te zien me ngadale. Nderkohe shtoni dhe djathin dhe lereni te zihen keshtu deri sa djathi te shkrihet. Ne fund shtojini dhe piperin (sipas deshires). Servireni te nxehte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.femijet.tk
sendi
Adrimistrator
Adrimistrator
sendi

Numri i postimeve : 120
Location : Durres
Registration date : 11/12/2008

MesazhTitulli: Re: Gatime te shpejta   Tue Dec 16, 2008 3:48 pm

Sallate me mishe pule

Perberja: pėr 6 persona
- gjioks pule 50gr
- arra 50gr
- val ulliri
- sallate 100gr
- kripe dhe piper
- karrota
- kastravec

Pėrgatitja: Zini gjoksin e pules me uie aromantizuar me zarzavate.
Lani sallaten, stoni karrotat te prerė te vogla, kastravez.
Mbasi ėshtė zier gjoksi i pules e prismi atė ne copa te mėdha dhe e sistemoni mbi sallaten, nderko grini ne njė mix arrat, shtoni leng limoni, vaj, krip dhe piper. Mbasi e keni grire mirė hidheni atė mbi sallaten dhe e sherbeni.

Buke te thekur me domate

Perberja pėr 4 persona

- vaj ulliri 30 gr
- domate nĆƒā€š° 3-4
- Mardanos 10gr
- Rigon
- Udhra nĆƒā€š°1
- Buke te thekur te holla nĆƒā€š°16

Pėrgatitja: Pritni feta te holla buke.
Prismi domatet kube te vogla, grini njė thelb udhre, 10g mardanos.
Bashkoni domatet me udhrat dhe mardanosin, shtoni pak rigon, krip dhe piper, perziheni mirė dhe liheni atė ne frigorifer pėr njė ore.
Merrni buket e thekura dhe vini mbi te njė luge me domate qe keni pregatitur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.femijet.tk
kelvin22
webmaster
webmaster
kelvin22

Numri i postimeve : 115
Location : Durres
Registration date : 18/08/2008

MesazhTitulli: Re: Gatime te shpejta   Sat Dec 20, 2008 2:43 am

hot-dog

2 vudi
1 panine
1 domate
5 fleta sallat jeshile
1 tost
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://femijet.tk
maseo
Antar/e e Thjesht
Antar/e e Thjesht
maseo

Numri i postimeve : 19
Registration date : 04/09/2008

MesazhTitulli: Re: Gatime te shpejta   Sat Dec 20, 2008 2:54 am

sufllaqe

mish qeni ose kali
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
kelvin22
webmaster
webmaster
kelvin22

Numri i postimeve : 115
Location : Durres
Registration date : 18/08/2008

MesazhTitulli: Re: Gatime te shpejta   Sat Dec 20, 2008 1:58 pm

ka te drejte se sufllaqet i bejne me mish kali dhe qeni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://femijet.tk
sendi
Adrimistrator
Adrimistrator
sendi

Numri i postimeve : 120
Location : Durres
Registration date : 11/12/2008

MesazhTitulli: Re: Gatime te shpejta   Sun Dec 21, 2008 8:56 am

nuk eshte recete ajo e kelvit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.femijet.tk
nela
Adrimistrator
Adrimistrator
nela

Numri i postimeve : 116
Age : 23
Location : Durres
Registration date : 13/08/2008

MesazhTitulli: Re: Gatime te shpejta   Sun Dec 28, 2008 8:26 am

Biskota me mjalte

1 veze
1 fk sheqer
2ls mjalte
50 g gjalpe
kanelle
sode
konjak
miell sa te nevojitet
arra

1. Tretet soda ne konjak.
2. Bashkohen perberesit sipas rradhes dhe behet nje brume i kapshem me duar te lagura.
3. Brumi ndahet ne zare te vegjel dhe siper tyre vihet nga nje thelb arre.
4. Piqen ne furre mesatare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://femijet.tk
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Gatime te shpejta   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Gatime te shpejta
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: KĖNDI KULTUROR :: Arti i Kuzhinės-
Kėrce tek: